FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek hajógyártó üzeméről

term07.jpg

A só egy olyan kristályos anyag, amelyet egyaránt használunk ízesítésre és tartósításra is. Régen, a Festeticsek idején drága volt, és nem volt olyan egyszerű hozzájutni, mint manapság, amikor egy boltban bármikor megvehetjük. A Balatonnál a Festetics családnak volt sószállítási joga. A sót hajókkal szállították, amelyek a Festeticsek hajókészítő műhelyében, az Arzenálban készültek. A legelső teherszállító hajót 1753-ban bocsátották a vízre, amely a Kristóf nevet viselte. Ám nemcsak sószállító hajókat, hanem révészhajókat – más néven kompokat – is készítettek itt, az Arzenálban.

Sokan dolgoztak hajdanán ebben a hajókészítő műhelyben, akik sokfelől érkeztek Keszthelyre.

Honnan érkeztek az ácsok?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) franciák voltak
b.) spanyolok voltak
c.) olaszok voltak

A helyes válasz:
c.) olaszok voltak

Néhány érdekesség a Festeticsek hajógyártó üzeméről, az Arzenálról

  • A fenéki Arzenálban, amely a Festeticsek hajóépítő üzeme volt Festetics I. György és fia, László idejében, számtalan komp és vitorlás készült a 18-19. század fordulóján.
  • Az üzem létrejötte Festetics I. György nevéhez fűződik.
  • Az Arzenál történetében fontos szerepet játszott Antonio Borri (vagy ahogy Keszthelyen hívták, Bori Antal), trieszti hajóács, aki a Festetics-hajókat készítette olasz hajóácsokkal.
  • A Festeticseknek már az Arzenálban készített hajók előtt volt egy híres hajója, a Kristóf, amely sót szállított a Balatonon.
  • A balatoni sószállításhoz a Festeticseknek egyedüli jogosultságuk, azaz monopóliumuk volt.
  • Az Arzenálban készült a Phoenix, a Balaton első menetrendszerű hajója is, amelyet Sós hajó, vagy Sós nagy hajó néven is olvashatunk a korabeli feljegyzésekben.
  • A hajónevek között gyakran találkozhatunk a családtagok neveivel is, ilyen volt az 1799-ben elkészült Juditha, amely Festetics I. György feleségére, Sallér Juditra utal, az 1801-ben vízre bocsátott László, vagy az 1815-ben elkészült Szidónia, amely Festetics I. György és Sallér Judit egyik lányáról, Festetics Szidóniáról kapta a nevét.
  • Festetics László idején készült el többek között a Heléna, amely név Festetics László testvérére, Ilonára utal. (Az Ilona név egyik alakja a Heléna.)
  • Az Arzenálban készült a Stella nevű hajó is, amelynek az volt a különlegessége, hogy nem kereskedelmi célt szolgált, hanem sétahajóként használták.